Które drewno do sauny wybrać – świerk skandynawski czy ThermoWood?

Wybór pomiędzy ThermoWood a świerkiem skandynawskim nie wpływa na ekonomikę eksploatacji sauny. Koszt ogrzewania sauny jest taki sam.

Drewno świerkowe charakteryzuje się stosunkowo dużą nasiąkliwością w porównaniu do ThermoWood, choć świerk skandynawski ma gęstszą strukturę w porównaniu do świerku środkowoeuropejskiego, to mimo wszystko nasiąkliwość jest nieporównywalnie większa niż drewno ThermoWood. Ilość wilgoci, jaką drewno świerkowe absorbuje, w przypadku ThermoWood wynosi aż 5%. ThermoWood pochłania zatem o 95% mniej wilgoci niż drewno świerkowe. Fakt ten ma zasadniczy wpływ na żywotność samego drewna, jego wygląd w czasie oraz właściwości użytkowe drewna.

- W trakcie eksploatacji drewno świerkowe, ponieważ charakteryzuje się większą nasiąkliwością, stale wchłania wodę, po czym ponownie wysycha. Podczas korzystania z sauny, gdy drewno się nagrzeje, drewno wysycha. Kiedy sauna nie jest używana, drewno ponownie wchłania wilgoć z powietrza. Zmiana pór roku ma jeszcze jeden wpływ na wchłanianie i suszenie. Drewno wysycha latem, wchłania wilgoć wiosną i jesienią, a zimą ponownie wysycha pod wpływem mrozu.

- W przypadku sauny wykonanej z drewna świerkowego należy zatem, szczególnie w pierwszym roku eksploatacji, sprawdzić obręcze ściągające poszczególne listwy, podobnie jak np. przy beczkach po winie. Gdyby drewno wyschło, pomiędzy poszczególnymi listwami powstałyby szczeliny, a wtedy istnieje ryzyko, że listwy „skręcą się” i wysuną z „zamka” łączącego poszczególne listwy. Dzięki ThermoWood nie ma ryzyka wystąpienia tego problemu ze względu na minimalną chłonność, nie ma konieczności sprawdzania obręczy, sauna jest stabilna wymiarowo.

- Z punktu widzenia pielęgnacji, w miarę wielokrotnego wysychania drewna świerkowego, z biegiem czasu w drewnie pojawiają się drobne pęknięcia, do których przedostaje się woda, powodując czernienie drewna w tym miejscu. Drewno świerkowe, tzn. jeśli nie jest dostatecznie i wielokrotnie impregnowane, w tych pęknięciach nabiera czerwonawego zabarwienia. Można temu zapobiec stosując impregnację, którą należy wielokrotnie odnawiać, aby sauna zawsze wyglądała ładnie. W przypadku ThermoWood, jeśli drewno nie jest impregnowane, nie ma takiego ryzyka. Jeżeli ThermoWood nie zostanie zaimpregnowany, na powierzchni drewna stopniowo utworzy się warstwa utleniająca, która zabezpieczy drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Kolor drewna bez impregnacji zmienia się na jasnoszary. Jednak drewno jest nadal stabilne i ma bardzo długą żywotność. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, warstwę utlenioną można łatwo usunąć za pomocą waty ściernej, a drewno można ponownie zaimpregnować i całkowicie przywrócić mu pierwotny wygląd.

- Wadą drewna świerkowego jest to, że w saunie z czasem kapie smoła (żywica). Nie da się temu zapobiec, nawet jeśli w produkcji wykorzystujemy wyłącznie drewno wysuszone do 12% (nie ma możliwości użycia większej ilości drewna suszonego). Kapanie żywicy ustanie po kilku użyciach sauny. ThermoWood nie ma tego problemu. Ponieważ drewno jest poddawane obróbce cieplnej w wysokiej temperaturze, ma zmienioną strukturę komórkową i nie zawiera już żywicy.

Świerk skandynawski ThermoWood